ارتودنسی لینگوال

پیشرفت علم دندانپزشکی و ورود ارتودنسی به این عرصه ، باعث شد که بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های دندان ها و فک را بتوان با این تکنیک درمان نمود . ارتودنسی لینگوال نوعی از درمان های ارتودنسی است که جزئی از دسته ارتودنسی نامرئی محسوب می شود . عزیزان می توانند با مراجعه همه روزه به کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی مهراد ، از خدمات ارتودنسی بهرمند شوند .

ارتودنسی لینگوالارتودنسی لینگوال چیست ؟

ارتودنسی لینگوال زیر مجموعه ای  از ارتودنسی نامرئی است و برای افرادی مناسب می باشد که دوست ندارند دستگاه ارتودنسی هنگام لبخند زدن و صحبت کردن یا به دلیل زیبایی یا به دلیل خجالت کشیدن در دهان آن ها دیده شود . در این تکنیک ارتودنسی ، براکت ها ، سیم ها و الاستیک های ارتودنسی در پشت دندان ها از سمت زبان در دهان بیمار قرار می گیرد . بر خلاف براکت های معمولی که در قسمت بیرونی هستند ، براکت های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها چسبانده می شوند به همین دلیل به آن ها براکت داخلی گفته می شود.

مزایای استفاده از ارتودنسی لینگوال

این نوع از ارتودنسی مزایای زیادی نسبت به سایر ارتودنسی ها دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم .

1ـ دستگاه ارتودنسی لینگوال در دهان بیماران دیده نمی شود.

2ـ  مناسب برای افرادی است که از وجود ارتودنسی در دهان خود رنج می برند .

3ـ از ارتودنسی لینگوال می توان برای درمان ناهنجاری های پیچیده دهان و دندان مانند تغییر ارتفاع دندان ، چرخش دندان و بستن فضای خالی بین دندان استفاده نمود.

4ـ در صورتی که بیمار مرتبا دندان های خود را تمیز نکند و در اثر اینکار در زیر دستگاه ارتودنسی دندان ها دچار تغییر رنگ شود ، چون این اتفاق در پشت دندان ها افتاده است قابل مشاهده نخواهد بود .

معایب استفاده ارتودنسی لینگوال

1ـ در درجه اول باید گفت که نصب براکت ها و سیم ها در ارتودنسی لینگوال سخت تر از انواع دیگر ارتودنسی است .

2ـ در زمان نصب اولیه براکت های ارتودنسی لینگوال و ویزیت های بعدی ، چون انجام کار آن سخت تر است ، بیمار مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

3ـ  در بیمارانی که روی هم افتادگی دندان هایشان بسیار زیاد است ، ممکن است که در حال جویدن نیروی بسیار زیاید به براکت های ارتودنسی وارد شود .

افراد مناسب جهت انجام ارتودنسی لینگوال

زمانی یک فرد می تواند مطمئن شود که آیا ارتودنسی لینگوال برای او مناسب است با خیر که با یک ارتودنتیست متخصص مشاوره نموده و ارتودنتیست بعد از بررسی های لازم به بیمار می گوید که آیا می تواند از این نوع ارتودنسی استفاده نماید یا خیر . در اکثر موارد ، بزرگسالان و نوجوانان افراد مناسبی برای انجام نوع از ارتودنسی دندان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *