ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی راهکاری است اثربخش به منظور اصلاح ایرادات فک و مرتب نمودن دندان ها این عمل اشکالات ظاهری دندان را حل می کند و مشکلات و نارسایی های لثه را از بین می برد . با روش ارتودنسی امکان اصلاح موقعیت دندان ها و خلق لبخندی زیبا به بهترین و پایدارترین نحو وجود دارد . نکته مهم در رابطه با ارتودنسی اینست که محدودیت سنی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد و این تکنیک تنها مختص دوره نوجوانی و کودکی نیست و بلکه بزرگسالان نیز می توانند با کمک این تکنیک زیبایی لبخند خود را دو چندان کنند و از مزایای این روش بهره مند شوند .

انواع براکت های ارتودنسی :

متداول ترین نوع ارتودنسی ارتودنسی ثابت می باشد . این نوع ارتودنسی شامل سه مدل براکت است : براکت فلزی ، براکت لینگوال و براکت سرامیکی . براکت ها از سیم و کش های به خصوصی تولید شده اند و می توانند به مرور زمان جایگاه دندان را تغییر داده و آن را حرکت دهند .

کاندیدای مناسب برای درمان ارتودنسی :

همانگونه ذکر شد ، محدودیت سنی برای ارتودنسی وجود ندارد و لازم نیست فرد نوجوان باشد ؛ این روش برای کسانی مناسب است که دچار کجی دندان ، زاویه بد دندان ها ، قرارگیری نامناسب ، فشردگی و یا فاصله بین دندانی ، شلوغی یک ناحیه و در کل نامرتب بودن دندان ها گزینه ای است که فرد را کاندیدای مناسب برای ارتودنسی دندان می کند . در شرایط مذکور روش درمانی ارتودنسی به بهترین نحو اثر کرده و ایده آل ترین راهکار برای زیبایی چهره و لبخند است .

مشکلات فکی :

یکی از موارد مهم در درمان نامرتبی دندان ها ، سایز فک به نسبت دندان هاست . وجود اختلاف در ابعاد فک و دندان ها ، مشکلی است که برخی بیماران را با خود درگیر کرده آسیب هایی را برای آنها به بار می آورد . که به این ترتیب به کمک ارتودنسی می توان مشکلات شایعی که از فک ناشی می شوند را درمان نمود . این مهم نیازمند زمان و درمان اصولی است .

ارتودنسی ثابت :

در روش ارتودنسی ثابت ، کلیه براکت های لازمه بر روی دندان چسبانیده شده و از بین آنها سیم مخصوصی عبور می کند . ارتباط این سیم با براکت ها از طریق کش های خیلی ظریف برقرار می شود . البته کش ها در هر جلسه عوض شده و با توجه به جنس و مرغوبیتشان ، ممکن است باقی بمانند گاه کش های بسیار مناسب تا پایان دوره درمان در سیستم باقی می مانند

ارتودنسی

ارتودنسی متحرک :

عموما با توجه به بررسی های دندانپزشک و معاینات او نوع ارتودنسی اعم از ثابت و متحرک انتخاب می شود در مورد ارتودنسی متحرک ، می توان گفت که می توان به هنگام صرف غذا اجزای ارتودنسی را از دهان خارج نمود . این در حالی است که در ارتودنسی ثابت ، براکت ها بر روی دندان چسبیده و باقی می مانند . اما کسانی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند ، در صورت نیاز می توانند آن را از دهان بیرون آورند .

کارآیی درمان ارتودنسی :

از درمان های ارتودنسی به منظور ایجاد ارتباط مابین دندان های فک پایین و فک بالا کمک می گیرند . به این ترتیب این روش به غیر از زیبایی ، کاربرد درمانی هم دارد . به این معنا که استفاده از ارتودنسی و مرتب نمودن دندان ها از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و از پیدایش آسیب ناشی از تجمع مواد غذایی در بین دندان های با فاصله پیشگیری می کند ، همچنین دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند ، فضایی را برای رشد باکتری های مضر و  میکروب ها فراهم می آورند . به همین دلیل اصلاح دندان ها با این روش جنبه درمانی دارد ، از سوی دیگر کسانی که به هنگام تلفظ برخی حروف مشکل دارند و دندان هایشان به علت موقعیت نامناسب نمی تواند حروف مرتبط را به درستی تلفظ کند ، پس از درمان ارتود نسی دیگر چنین مشکلی نخواهند داشت .

ارتودنسی نامرئی :

ارتودنسی نامرئی یکی دیگر از روش های درمان نامرتبی دندان است با این خاصیت که دیگر براکت ها و سیم های این روش مشهود و قابل شناسایی نیست . این نوع ارتودنسی برای کسانی مناسب است که نمی خواهند سایرین متوجه طول دوره درمانشان شوند . به کمک ارتودنسی نامرئی بیمار می تواند به راحتی دندان های خود را اصلاح کرده و به نتیجه مورد نظر دست یابد البته ناگفته نماند که اثربخشی این روش منوط بر استفاده مرتب و پیوسته از ارتودنسی نامرئی است در دوره درمان نباید هیچ نوع وقفه ای در استفاده از این اجزا پیش بیاید . با کمک ارتودنسی نامرئی بیمار می تواند هر نوع مواد غذایی را به راحتی صرف نماید و مسواک زده یا از نخ دندان استفاده کند ؛ هیچ نوع خراشیدگی و زخمی دهان و لپ داخلی را تهدید نمی کند و مزیت دیگر ارتودنسی نارمرئی در کوتاه بودن زمان حاضر شدن در کلینیک است همچنین نتیجه درمان به وضوح قابل مقایسه و مشاهده است .

ارتونسی-11

پلاک های ارتودنسی نامرئی :

با توجه به صلاحدید پزشک طی بازه های زمانی مشخص پلاک های ارتودنسی تعویض می شوند این پلاک ها در هر بار تعویض شکل ایده آل تری داشته و موجب می شوند که دندان ها با گذشت زمان جایگاه مناسب خود را به دست آورند . مدت درمان با کمک ارتودنسی نامرئی وابسته به شدت به هم ریختگی دندان ها و پاسخدهی آنها به درمان است . در حالت عادی بیشتر اشخاص بزرگسال یک سال بعد از شروع درمان نظم ترتیب یافتن دندان های خود را به وضوح دیده و نیز درمان ارتودنسی با این تکنیک به صورت میانگین 18 ماه طول می کشد . همچنین در طی دوره ارتودنسی نامرئی لازم است بیمار هر 6 هفته یک بار برای ارزیابی بهبودی دندان ها به مطب دندانپزشک رجوع کند و توصیه های وی را در جهت اثربخشی روش مد نظر قرار دهد . پلاک های ارتودنسی نامرئی از جنس پلاستیکی و شفاف بوده و سیم کشی یا براکت های معمول را ندارند اما اجزای آن به خوبی با دندان ها فیکس شده و از سوی دیگر اشخاص قابل مشاهده نخواهد بود به همین دلیل اکثر کسانی که از این تکنیک بهره گرفته اند ، رضایت کاملی داشته و تنها مشکل آنها تعویض پلاک ها هر شش هفته یک بار است که هزینه های خاص خود را دارد.

در کل با توجه به انواع درمان های ارتودنسی ، ی توان گفت هنوز روشی به کارآمدی و اثربخشی ارتودنسی برای درمان و زیبایی دندان ها ابداع نشده است و ارتودنسی حرف اول را در این زمینه می زند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک مهراد

 

ارسال پاسخ

4 × چهار =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
popup