امروزه داشتن لبخند زیبا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است  به همین علت روش های زیادی در حوزه دندانپزشکی برای دستیابی به یک لبخند زیبا ارائه شده است. در واقع منظور از اصلاح طرح لبخند، استفاده از مجموع روش های زیبایی است تا افراد بتوانند با استفاده از این روش ها به فرم دلخواه لبخند خود دست پیدا کنند. در نتیجه به فرم دهی دندان های آسیب دیده و اصلاح ترتیب و اندازه آن اصلاح طرح لبخند گفته می شود.

داشتن دندان های مرتب، صاف و سفید در زیبایی و جذابیت چهره بسیار تاثیر گذار است بسیاری از افراد از داشتن دندان های غیر طبیعی و نامرتب خود ناراضی هستند و از طرح لبخند خود رضایت کافی ندارند با مراجعه و مشورت بایک دندان پزشک زیبایی می توانند مشکل خود را برطرف کنند و ظاهر زیبایی را در لبخند خود ایجاد نمایند. کلینیک دندان پزشکی مهراد در این زمینه راهنمایی و مشاوره های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد و بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند شما توسط این کلینیک در نظر گرفته می شود داشتن یک لبخند زیبا نقش بسیار زیادی  در افزایش اعتماد بنفس فرد دارد و اولین تصویری که اطرافیان در اولین دیدار از چهره شما به یاد خواهند داشت یک لبخند زیبا است.

اصلاح طرح لبخند با چه روش های امکان پذیر است؟

امروزه با توجه به اهمیت زیبایی دندان ها، روش های زیادی در حوزه دندانپزشکی برای مرتب سازی و زیبایی دندان ها ارائه شده است که فرد در طول یک تا دو جلسه درمان می تواند به نتیجه دلخواه خود دستیابی پیدا کند.

  • لامینیت دندان
  • روکش دندان
  • ایمپلنت دندان
  • ارتودنسی
  • بلیچینگ

در برخی از موارد ممکن است از چند روش بالا برای اصلاح طرح لبخند استفاده شود. درواقع انتخاب روش با توجه به نیاز های دندان انتخاب می شود.

اصلاح طرح لبخند با استفاده از لامینیت دندان

اصلاح طرح لبخند با استفاده از لامینیت برای برطرف کردن بدشکلی دندان ها، بدرنگی دندان ها، شکستگی، ترک خوردگی و فاصله بین دندان ها به کار گرفته می شود. با استفاده از لامینیت دندان می توان این مشکلات را برطرف کرد و به یک لبخند زیبا دسترسی پیدا کرد. لامینیت یک لایه بسیار نازک، مقاوم و ظریف است که بروی سطح دندان های جلویی بدون هیچ فاصله کشیده می شود و با استفاده از لیزر بروی دندان ها فیکس می شود و در نهایت موجب مرتب و سفید شدن دندان ها می شود . با استفاده از این روش می توان در طی یک جلسه نتایج بسیار درخشانی را دریافت نمود و شدیدترین نامرتی دندان ها را بدون نیاز به ارتودنسی اصلاح کرد.

اصلاح-طرح-لبخندبرخی از افراد بر این باورند که لامینیت موجب تخریب و پوسیدگی دندان ها می شود در صورتی که این یک تصور اشتباه است و به هیچ عنوان لامینیت باعث پوسیدگی دندان ها نمی شود.لامینیت ها در سه نوع سرامیکی، کامپوزیتی و لومینیرز ها مورد استفاده قرار می گیرند انتخاب هریک از آن ها به خواسته افراد و تایید پزشک بستگی دارد که البته امروزه لامینیت های کامپوزیتی نسبت به انواع دیگر با توجه به هزینه مناسب آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلاح طرح لبخند با استفاده از روکش های دندانی

اصلاح طرح لبخند با استفاده از روکش های دندانی معمولا برای رفع مشکلات کوچک مانند فاصله های بین دندان ها و ترک های دندانی به کار گرفته می شود. با استفاده از روکش های دندانی می توان شکل منظم و یکنواختی را در ظاهر دندان ها ایجاد نمود. روکش های دندانی به روکشpfm، روکشips و روکش زیر کونیا تقسیم بندی می شوند. روکش های دندانی می توانند تمام دندان را بپوشاند اما در صورتی که این روکش تنها به منظور زیبایی مورد استفاده قرار گیرد می توان تنها با استفاده از این روکش ها سطح بیرونی دندان را پوشاند و ظاهر زیبایی را در آن ایجاد نمود. روکش کردن دندان های جلویی برای اصلاح طرح لبخند یکی از روش های متداول است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت روکش های دندانی با لامینیت چیست؟

برای استفاده از روکش های دندانی قسمت بیشتری از دندان تراشیده می شود و ممکن است عاج دندان نیز درگیر شود در صورتی که در روش لامینیت نیاز به تراشیدن زیاد نیست و دندانپزشک زیبایی در حد مینا دندان را تراش می دهد و در نتیجه در دندان ها تخریب کمتری ایجاد می شود به همین علت امروزه لامینیت جایگزین مناسبی برای روکش های دندانی است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلاح طرح لبخند با استفاده از ایمپلنت دندان

اصلاح طرح لبخند با استفاده از ایمپلنت دندان جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندان ها به کار گرفته می شود. ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که به عنوان پایه ای به شکل ریشه دندان جهت قرار دادن پروتز در داخل استخوان فک قرار داده می شود.

اصلاح طرح لبخند با استفاده از ارتودنسی دندان

اصلاح طرح لبخند با استفاده از ارتودنسی دندان با هدف حرکت دندان ها برای قرار گیری در جای مناسب خود بکار گرفته می شود. با استفاده از ارتودنسی دندان می توان به هم ریختگی دندان ها را برطرف کرد و ظاهر زیبایی را در آن ها ایجاد نمود ارتودنسی انواع مختلفی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  • ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی متحرک

زمانی که ارتودنسی متحرک مورد استفاده قرار گیرد در هنگام غذا خوردن می توان آن را از دهان خارج نمود اما ارتودنسی ثابت از دهان خارج نمی شود و بطور ثابت برای مدت تعیین شده در دهان ثابت باقی می ماند البته باید توجه نمایید تحت نظر پزشک باید ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج نمایید.

تفاوت ارتودنسی با لامینیت چیست؟

ارتودنسی و لامینیت هردو به منظور اصلاح نامرتبی دندان ها به کار گرفته می شوند با این تفاوت که در روش ارتودنسی دندان ها به مرور زمان جابه جا می شوند و در جای مناسب خود قرار می گیرند. در صورتی که فرد دارای مشکلات فکی باشد نمی توان درمان با ارتودنسی را جایگزین لامینیت کرد. اما در صورتی که مشکلاتی مانند به هم ریختگی دندان، لب پریدگی، شکستگی های کوچک و عقب و یا جلو بودن انک دندان ها وجود داشته باشد با استفاده از لامینیت می توان آن ها را برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *