انواع لمینیت دندان

انواع لمینیت دندان

پیش از آنکه بخواهیم انواع لمینیت دندان را مورد شناسایی قرار دهیم باید بدانیم لمینیت چیست؟ از چه موادی ساخته می‌شود؟ چه کاربردهایی دارد؟ در پاسخ به این سؤالات توضیحی مختصر راجع به لمینیت دندان می‌دهیم. لمینیت دندان روکشی بسیار نازک و ظریف است که از جنس مواد مختلف مثل سرامیک (چینی)، کامپوزیت و مواد آکریلی (لمینیت‌هایی فوری و کوتاه مدت که عمر کمی دارند و کیفیتشان زود تغییر می‌کند) ساخته می‌شود و با قرار گیری روی دندانهای نامرتب، ظاهر آنها را اصلاح می‌کند. با روش لمینیت دندانهای جلویی را زیبا و درخشان می‌کنند. لمینیت‌ها حتی شدیدترین میزان بهم‌ریختگی دندانها، بد رنگی، بد فرمی، آسیب‌هایی نظیر شکستگی و ترک خوردگی و فواصل بین دندانی را نیز درمان می‌کنند. بیشتر از نوع سرامیکی یا کامپوزیتی  در دندانپزشکی زیبایی استفاده می‌شود. بهتر است بعد از در نظر گرفتن تمام موارد از جمله تفاوت هزینه بین دو لمینیت، در تصیمیم‌گیری نهایی از دندانپزشک کمک گرفته شود تا بهترین روش درمانی را پیشنهاد کند.

انواع لمینیت دندان

لمینیت‌سرامیکی

ناگفته پیداست که لمینیت سرامیکی از جنس سرامیک است و به همین دلیل از مقاومت و درخشندگی بسیاری برخوردار است و به بهترین نحو از دندانهای آسیب دیده محافظت می‌کند. نصب لمینیت سرامیکی روی دندانها معمولاً یک هفته الی ده روز طول می‌کشد زیرا در این روش باید ابتدا دندانها را تراشید، از آنها قالب تهیه کرد به لابراتوار فرستاد. سپس لابراتوار لمینیت‌ها را می‌سازد و به مطب دندانپزشک می‌فرستد و او آنها را با مواد مخصوص روی دندانهای بیمار نصب می‌کند. این نوع لمینیت به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده‌اش از دوام، ماندگاری و ثبات رنگی بالاتری به نسبت لمینیت کامپوزیتی برخوردار است.

لمینیت کامپوزیتی

از آسان‌ترین و سریع‌ترین روشهای دستیابی به دندانهای زیبا، لمینیت کامپوزیتی یا همان کامپوزیت ونیر است. در این روش از مواد همرنگ دندان برای اصلاح فرم و نامرتبی دندانها کمک می‌گیرند. در این روش نیازی به تراشیدن دندانها نیست، مراحل ساختن کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشک انجام می‌شود و نیازی به لابراتوار نیست. در نهایت دندانپزشک روکش‌ها را با چسب‌های مخصوص روی دندانهای متقاضی نصب می‌کند. این روش در یک جلسه قابل انجام است. از دیگر مزایای روش کامپوزیت دندان امکان ترمیم آن بعد از نصب است به این صورت که اگر کامپوزیت به دلیل ضربه دچار شکستگی یا لب پریدگی شود، نیازی به برداشتن آن نیست و با یک ترمیم ساده می‌توان آن را مانند روز اول کرد و این درحالی است که در روش لمینیت سرامیکی هنگام مواجهه با صدمات باید لمینیت را به طور کامل از روی دندانها برداشت و مجددا نصب کرد.

در کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران خدمات زیر ارائه می گردد:

لمینیت دندان 

ارتودنسی

ایمپلنت دندان

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

اصلاح طرح لبخند

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *