ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ، برای افرادی کاربرد دارد که نمی توانند از پل ها یا دندان های مصنوعی معمولی استفاده نمایند. ممکن است که دلیل این موضوع وجود زخم در دهان ، استخوان بندی ضحیف فک و یا ایجاد محدودیت در عملکرد دهان و دندان ها باشد.

دلایل استفاده از روش ایمپلنت دندان

1ـ از آنجایی که دندان ها تاثیر بسیار زیادی در چهره افراد دارد ، اینکه همه دندان ها وجود داشته باشد ، می تواند علاوه بر زیبایی چهره فرد ، اعتماد به نفس افراد را نیز افزایش دهد.

2ـ بعد از اینکه به هر دلیلی یک دندان از بین می رود ، استخوان فک در محل از بین رفتن دندان ، به مرور از بین می رود. ایمپلنت دندان می تواند از این رویه جلوگیری نماید.

3ـ تغذیه از مواردی است که در سلامتی بدن و کارکرد اعضای آن نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. افرادی که دندان های خود را از دست می دهند ، این موضوع بر کیفیت جویدن غداها و نوع رژیم غذایی آن ها تاثیر می گذارد. بنا براین جایگزین شدن دندان ها در این افراد می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

4ـ صحبت کردن افراد از مواردی است که به شدت تحت تاثیر وجود دندان هاست. از بین رفتن دندان ها می تواند صحبت کردن را در افراد با مشکل مواجه نماید. به همین دلیل افراد دوست ندارند که هیچ کدام از دندان های خود را از دست بدهند.

ایمپلنت-دندان

انواع ایمپلنت دندان

1ـ ایمپلنت ریشه ای شکل : ایمپلنت ریشه ای شکل رایج ترین نوع ایمپلنت دندان است که درون استخوانی یا درون ریشه ای نیز نامیده می وشد .در این تکنیک از یک پیچ ضخیم و مخروطی شکل در داخل استخوان فک استفاده می شود که دارای ابعاد و مدل ها متفاوتی می باشد. برای این کار باید در استخوان فک بیمار فضای کافی برای جایگذاری این پیچ وجود داشته باشد . دندانپزشک شما درباره نوع مناسب و نحوه نجام این کار ، نوع روکش دندان،  پل یا دندان مصنوعی مصرفی توضیحات لازم را به شما خواهد داد.

2ـ ایمپلنت دارای چارچوب راموس : این نوع از ایمپلنت دندان در بیمارانی استفاده می شود که استخوان فک پایین برای انجام ایمپلنت ریشه ای شکل نازک باشد یا بخواهیم از تکنیک ایمپلنت ساب پریواستیل استفاده نماییم. در این روش در عقب استخوان فک در دهان ، چارچوب راموس قرار گرفته و بعد از اینکه بافت اطراف آن ترمیم شد ، یک میله فلزی نازک در بالای لثه قابل رویت خواهد بود. ساخت دندان های مصنوعی در این روش طوری خواهد بود که با این میله متناسب باشد. از مزیت های این روش می توان تثبیت فک های ضعیف و جلوگیری از شکستگی در آن ها ، نام برد.

روش ایمپلنت دندان

اگر لازم باشد برای انجام ایمپلنت ، دندان بیمار کشیده شود ، در صورت وجود عفونت جدی در دندان بیمار، معمولا دندانپزشک چند ماه برای درمان این ناحیه صبر کرده و سپس ایمپلنت دندان را انجام می دهد. معمولا نحوه انجام ایمپلنت دندان به شرایط بیمار بستگی دارد یعنی اگر بیمار برای نگه داشتن ایمپلنت استخوان کافی در فک خود نداشته باشد ، دندانپزشک از روش ترمیمی استخوان برای بیمار استفاده می نماید که پیوند استخوان یا حجیم سازی نامیده می شود. بیمار برای انجام درمان های قبل از ایمپلنت دندان به طور معمول به 4 تا 8 ماه زمان نیاز دارد.

برای ایمپلنت دندان از دو روش استفاده می شود :

1ـ روش اول در کسانی که دچار تحلیل استخوان دندان هستند ، از 4 ایمپلنت با قطر 2 میلیمتر استفاده می شود. بعد از جایگذاری این ایمپلنت ها در فک ، 4 سرتوپی شکل بیرون از لثه باقی می ماند که به وسیله 4 کاسه قرارگرفته داخل دست دندان به آن متصل شده و گیر بسیار زیادی در دست دندان ایجاد می کند.

2ـ در روش دوم ایمپلنت از تعداد 8 ایمپلنت در فک بالا و 6 عدد در فک پائین استفاده می شود که روی این 14 ایمپلنت پروتز دندان ثابت ساخته شده و به بیمار دندان های ثابتی می دهد.

مراحل ایمپلنت دندان

در بیشتر بیماران ، ایمپلنت در دو مرحله کاشته می شود که در ادامه به شرح آن می پردازیم :

مرحله اول :

 در مرحله اول دندانپزشک قبل از شروع کار برای بیمار آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می نماید. برای بیحسی موضعی محل انجام ایمپلنت دندان ، ممکن است از داروهای خوراکی یا تزریق داخل رگ استفاده شود. گاهی به درخواست بیمار از آرامبخش نیز استفاده می شود.

برای کاشت ایمپلنت ، جراح برای دسترسی به استخوان فک ، یک برش در لثه ایجاد می نماید. سپس بعد از ایجاد یک سوراخ ، ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهد. در مرحله بعدی دندانپزشک برای اطمینان از اینکه ایمپلنت در محل مناسب خود قرار گرفته است ، از عکس برداری رادیولوژی استفاده می نماید. در انتها بافت لثه بخیه زده می شود.

مرحله دوم :

بیمار بعد از اینکه ایمپلنت ها به استخوان اطراف خود جوش خورد ، برای انجام مرحله دوم آماده می شود. در ابتدای این مرحله نیز ابتدا دندانپزشک در محل ایمپلنت از بیحسی موضعی استفاده کرده و سپس برای دسترسی به ایمپلنت های کار گذاشته شده در مرحله اول ، یک برش کوچک در لثه ایجاد می نماید. در این زمان ، جراح با برداشتن پیچ محافظ روی ایمپلنت ، آن را با یک سر فلزی جایگزین می نماید. این سر فلزی شبیه یک سیلندر فلزی کوچک است که در بالای لثه و در محل دندان قرار می گیرد. سپس تاج و روکش دندان ساخته شده ، بر روی این پایه فلزی قرار می گیرد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

1ـ بهتر است تا 8 ساعت بعد از انجام ایمپلنت دندان از شستن دهان خود داری کرده و تا 1 روز مسواک نزنید.

2ـ استفاده از دهان شویه از فردای روز انجام ایمپلنت دندان بسیار توصیه می شود. مصرف روزی 3 مرتبه کلرهگزیدین بهترین روش است.

3ـ بعد از جراحی ، مصرف نوشیدنی ها راحت است ولی در مورد خوردنی ها باید تا از بین رفتن تاثیرات بیحسی موضعی صبر کنید.

4ــ بیمار باید توجه داشته باشد که مانند دندان های طبیعی ، دندا های ایمپلنت شده نیز نیاز به مراقبت دارند چون پلاکت های میکروبی ممکن است عفونت لثه ایجاد کنند.

5ـ تا 3 روز بعد از انجام ایمپلنت دندان ، مصرف سیگار و دخانیات ، خوردن قهوه و نوشیدن چای و مشروبات الکلی ممنوع می باشد.

مزایای ایمپلنت دندان

این روش درمانی برای بیماران بسیار با اهمیت بوده و تبدیل به یکی از محبوب ترین روش های ترمیم دندان شده است. از فاکتورهای محبوبیت این روش می توان به طبیعی بودن ایمپلنت دندان ، راحتی بیمار بعد از انجام ایمپلنت دندان ، بهبود سطح تغذیه بیمار و افزیش اعتماد به نفس او اشاره نمود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک مهراد

ارسال پاسخ

5 × 3 =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
popup