ایمپلنت-و-سیگار

ایمپلنت و سیگار

مصرف سیگار در روزهای اولیه بعد از انجام ایمپلنت توسط محققان توصیه نمی شود زیرا درصد عدم موفقیت و خطر عوارض را بالا می برد.

طی آمار به دست آمده از پژوهشگران و صاحبان نظر در این زمینه احتمال موفق نشدن در ایمپلنت دندان افراد سیگاری 15.8 درصد است در صورتی که این درصد در افراد غیر سیگاری 1.4 درصد است و تفاوت چشمگیری دارند.

سؤالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که مصرف سیگار و دخانیات منتهی به شکست در درمان ایمپلنت می شود و یا امکان این درمان برای افراد سیگاری وجود ندارد؟

به طور قطعی نمی توان گفت که درمان ایمپلنت برای افراد سیگاری غیر قابل اجراست، کاشت ایمپلنت برای افراد سیگاری تا 90% جواب می دهد. هر چند از لحاظ علمی ثابت شده که سیگار یک عامل خطرناک و مضر برای ایمپلنت دندان است و باعث می شود که احتمال عدم موفقیت چند برابر شود.

ایمپلنت-و-سیگار

توصیه قابل اجرا به بیماران سیگاری بدین شرح است که جهت کاهش احتمال شکست ایمپلنت یک دوره پیش از کاشت ایمپلنت دندان و یک دوره پس از کاشت ایمپلنت مصرف سیگار را قطع کنند.

دلیل اینکه بیماران یک جواب قطعی از دندانپزشک خود نمی شنوند وجه اقتصادی ماجرا است به عنوان مثال بیماری که به دندانپزشک مراجعه می کند و عنوان می کند که از ترک سیگار عاجز است دکتر او پاسخی مانند اینکه ایمپلنت ما با سیگار سازگار است و یا 5 الی 10 نخ سیگار در روز ایرادی ندارد به او تحویل می دهد که اینچنین ادعاهایی تایید نشده، بدون پایه علمی و اثبات نشده اند.

نتیجه گیری

موضوع ثابت شده و غیر قابل انکار این است که کشیدن هر گونه سیگار به هر تعداد در روز، قلیان و … از موارد از دست دادن تجویز قطعی قرار دادن ایمپلنتهای دندانی در استخوانهای فک بیماران است.

مصرف سیگار به چه صورت در درمان ایمپلنت فرد خلل ایجاد می کند؟

ایمپلنت دو مرحله ای است. در مرحله اول جراحی صورت می گیرد تا فضایی ایجاد کنیم برای قرار دادن ایمپلنت و در این مرحله لثه را باز می کنیم و بعد از جراحی زخم را می دوزیم و بخیه می زنیم به همین دلیل تمام دخانیات در ترمیم خلل ایجاد می کنند. لثه باید جوش بخورد و در صورتی که مواد دخانی مصرف شود استخوانی که در آن ایمپلنت را قرار داده ایم تحلیل می رود و در نتیجه سیگار در پروسه التیام زخم اختلال ایجاد می کند.

در مرحله دوم روکش و تاج مصنوعی را روی ریشه ی مصنوعی قرار می دهند که در این مرحله نیز سیستم ایمنی افراد سیگاری به دلیل اختلال به درستی یارای مقاومت در برابر باکتری ندارد و در نهایت اطراف ایمپلنت التهاب بیشتری مشاهده می شود که این التهاب زمینه شکست درمان ایمپلنت دندان را فراهم می آورد.

در کلینیک دندانپزشکی در سعادت آباد خدمات زیر ارائه می گردد

لمینیت دندان 

ایمپلنت دندان

کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دندانپزشکی در سعادت آباد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *