بریج-دندان

بریج دندان

بریج دندان همانند روکشی بر روی دندان قرار می گیرد . بعد از قرار گیری بر روی دندان ،دندانپزشک اندازه ، شکل و استحکام آن را تعیین می کند . اغلب از بریج دندان با نام پروتز های ثابت دندان و یا روکش دندان نیز یاد می شود . بریج دندان به دو دسته تقسیم می شود . بریج دندان ثابت ،بریج دندان متحرک .

جنس بریج دندان

جنس بریج دندان ،سیستم کامپوزیت تقویت شده  با فایبر FRC  می باشد که با کمک رشته هایی از جنس پلیمر های شیشه ای استحکام آن ها  تقویت می شود .

از بریج های تمام سرامیکی اغلب به عنوان جایگزینی برای دندان ها استفاده می شود .

بریج-دندان

انواع بریج دندان

بریج دندان بر مبنای میزان هزینه و نیاز بیمار انواع مختلفی دارد و افراد می توانند از انواع آن ها بر حسب نیاز و موقعیت خود استفاده کنند .

  • بریج دندان سرامیکی

بریج سرامیکی یا روکش سرامیکی از مواد  هم رنگ دندان ها ساخته  شده است و بیشتر با رنگ دندان ها مطابقت دارد . این نوع از بریج دندان می تواند بهترین انتخاب برای یک فرد باشد .

  • بریج دندان پرسلاین

این نوع از بریج دندان ترکیبی از پرسلاین و فلز می باشد . این نوع  از بریج دندان ها نسبت به بریج های سرامیکی از استحکام بیشتری برخوردار می باشد و البته ماندگاری آن ها به نسبت بیشتر می باشد . اما در مقایسه با بریج های سرامیکی تطابق کمتری با سایر دندان ها دارند .

  • بریج دندان فلزی

بیشتر از این نوع روکش برای دندان هایی که در معرض دید نیستند، استفاده می شود . اما می توان گفت بریج های فلزی بسیار با دوام و ماندگار هستند

  • بریج ثابت چینی

از این نوع از بریج بیشتر برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می کنند  ،در این نوع از  روکش دندان از دندان های اطراف به عنوان پایه استفاده می شود . بریج ثابت چینی به راحتی با سایر دندان ها همساز می شود .

بریج ثابت چینی  این قابلیت را دارد که به راحتی نور به آن  ها نفوذ کند در نتیجه این امر هم خوانی آن را با سایر دندان ها بیشتر می کند .

کلینیک دندانپزشکی مهراد یکی از مراکز تخصصی دندانپزشکی در زمینه بررسی مشکلات دندان ها می باشد  . برای مراجعه به کلنیک مهراد و یا انجام مشاوره های لازم با متخصصین این کلینیک با شماره 88692776 تماس حاصل نمایید  .

مراحل آماده سازی بریج دندان

در واقع بریج دندان مانند روکش دندان است  . برای بریج کردن سطح دندان های طبیعی به 2 مرحله نیاز داریم  . ابتدا دندان پزشک اصلاحات لازم برای سطح دندان را در نظر گرفته و سپس اقدام به تهیه قالب از دندان ها  می کند  . در این حالت بریج موقتی ساخته می شود  . در مرحله بعد بریج اولیه برای استفاده از روکش دندان ها استفاده می شود  . بعد باید سطح دندان را برای قرار گیری روکش آماده کند  ، همچنین مجدد قالبی از دندان ها تهیه می شود تا با ارسال این قالب به بخش لابراتوار دندان پزشکی ساخت بریج اصلی شروع شود  .

بریج دندان

بریج دندان

نکته قابل توجه در رابطه با قالب اولیه دندان ها این است که این قالب در داخل دندانپزشکی ساخته می شود و نیازی به نگرانی در رابطه با نوع آن و مدت زمان ساخت آن نمی باشد  .

انواع بریج دندان

بریج ها شکل های متفاوتی دارند از جمله : بریج معلق ، بریج مریلند یا بریج تثبیت ، بریج معمولی

هزینه بریج دندان

هزینه بریج دندان ها متفاوت می باشد  . با توجه به نوع بریج انتخاب شده برای بریج کردن  ، تعد%D