جراحی لثه

جراحی لثه

جراحی لثه در برخی موارد ضروری است، به عنوان مثال هنگام کشیدن دندان عقل باید لثه را جراحی کنیم و با ایجاد شکاف در آن دندان را بیرون بیاوریم.

جراحی لثه

پریودنشیوم لثه

  • لثه: به قسمتی از پریودنشیوم می‌گویند که پیرامون دندان را در بر می‌گیرد و از یک سو به دندانها و از سوی دیگر به مخاط دهان ختم می‌شود. لثه تنها قسمتی از پریودنشیوم است که در دهان می‌توان دید. بیماریهای پریودنتال و جراحی لثه معمولاً از ناحیه‌ی لثه آغاز می‌شوند. در اصطلاح عامیانه به بیماریهای پریودنتال، بیماریهای لثه می‌گویند.
  • استخوان آرواره: قسمتی از پریودنشیوم که دندان‌ها را در خود جای داده است. وقتی می‌خواهند یک دندان را بکشند باید آن را از حفره‌ی آرواره خارج کنند. اگر بیماری لثه پیشرفت کند، استخوان آرواره را هم در بر می‌گیرد و به مرور زمان باعث تخریب آن می‌شود.
  • الیاف اطراف ریشه دندان (لیگامان پریودنتال): دندانها به بالشتک نرمی که از بافت همبندی به وجود آمده است درحفره‌‌ی استخوانی که آرواره نامیده می‌شود، تکیه زده‌اند. وقتی دندانها تحت فشار قرار می‌گیرند مثلاً هنگام جویدن مواد غذایی، روی بالشتک گوشتی اندکی حرکت می‌کنند. اگر این غشای نازک وجود نداشت دندانها به استخوان لثه می‌چسبیدند و قادر به خارج کردن آنها نبودیم. دندانهایی که به علت از بین رفتن غشاهای نرم به لثه چسبیده‌اند را اصطلاحاً فک جوش می‌نامند که خارج کردن آنها خیلی سخت است و فقط با جراحی لثه قابل درمان هستند. لیگامان در عین نازکی دارای تغذیه و رشد است و در نتیجه‌ی عوامل مختلف بیماری‌زا دستخوش تغییراتی می‌شود.

بیماریهای لثه

منظور از بیماریهای لثه و پریودنتال تمام امراضی می‌باشد که لثه و نسوج نگهدارنده‌ی دندان را مبتلا می‌کند. پلاک میکروبی علاوه بر پوسیدگی دندانها باعث بیماریهای لثه نیز می‌شود. پوسیدگی دندانها در اثر اسیدهایی است که از طریق فعالیتهای میکروبها در پلاک میکروبی تولید می‌شوند و بیماریهای لثه در اثر سایر ترکیبات سمی تولید شده از پلاک میکروبی هستند.

آندوتوکسین‌ها

بین مواد سمی، آندوتوکسین‌ها بیشتر از سایر مواد باعث ایجاد بیماریهای لثه می‌شوند. آندوتوکسین‌ها سمومی هستند که از باکتریهای بیماری‌زای موجود در پلاک دندان (پلاک میکروبی) ترشح می‌شوند و در محیط حوالی لثه گسترش می‌یابند. این سموم سبب تورم لثه و یک بیماری پیشرفته‌ی پریودنتال می‌شوند.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال، یک بیماری عفونی باکتریایی است که با تورم لثه شروع می‌شود. اگر تورم لثه با روشهای پیشگیری کنترل نگردد، پیشرفت می‌کند و به یک بیماری پیشرفته‌‌ی پریودنتال تبدیل می‌شود که علاوه بر تورم لثه علائمی نظیر خونریزی و تخریب استخوان آرواره را هم به دنبال دارد. تنها راه درمان این بیماری جراحی لثه است. پیشرفت این پروسه موجب تخریب استخوان نگهدارنده‌ی دندان و در نتیجه لقی دندانها می‌شود.

در کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران خدمات زیر ارائه می گردد

لمینیت

ایمپلنت دندان

کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *