جرمگیری دندان

همانطور که داشتن دندان هایی سفید و مرتب زیبایی و جذابیت چهره افراد را افزایش می دهد و می تواند اعتماد به نفس را در افراد بالا ببرد ، داشتن دندان هایی که رنگ آن ها به زردی می زند و در طی زمان دچار تغییر رنگ شده است ، می تواند با تاثیر منفی در چهره افراد ، باعث کاهش اعتماد به نفس در این افراد نیز بشود. افرادی که به دلیل جرم و تغییر رنگ دندان های خود احساس ناراحتی می نمایند همه روزه می توانند با مراجعه به کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی مهراد اقدام به انجام جرم گیری دندان‌ نمایند.

جرم دندان چیست ؟

دندان جرمگیری شدهبه رسوباتی که روی دندان ها ایجاد می شود ، جرم دندان گفته می شود . این رسوبات در بیشتر مواقع می توانند علاوه بر ایجاد رنگ نا زیبا بر روی دندان ها باعث بوی بد دهان شده و با ایجاد خطر برای سلامت دندان ها و لثه ها موجب بروز پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه شود. ایجاد جرم روی دندان ها در افرادی که مصرف چای و قهوه زیادی دارند و افرادی که مصرف دخانیات خصوصا سیگار دارند ، بیشتر خواهد بود. دلیل ایجاد جرم دندان ، املاحی است که در بزاق دهان وجود دارد و تدریجا روی دندان ها  رسوب می نماید. رسوبات روی دندان ها اوایل با مسواک زدن تمیز می شوند اما به مرور زمان روی دندان ها لایه ای سخت تشکیل می دهند که برای تمیز کردن آن به جرم گیری دندان‌ در کلینیک دندانپزشکی نیاز است.

آیا جرمگیری خطر دارد ؟

یکی از افکار نادرستی که در بین مردم وجود دارد این مساله است که جرم گیری دندان‌ می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان ها و پوسیدگی زودتر آن ها شود . ولی نظر متخصصان دندانپزشکی این است که جرم دندان علاوه بر اینکه می تواند به بافت لثه صدمه بزند ، محلی مناسبی برای تجمع باکتری ها روی دندان ها و زمینه سازی برای پوسیدگی آن ها است که با جرم گیری دندان‌ می توان این مشکل را برطرف نمود. بعضی از افراد هم بعد از انجام جرم گیری دندان‌ گزارش کرده اند که بعد از جرم گیری دندان های آن ها دچار حساسیت به سرما و گرما شده است. بله . درست است . رسوبات روی دندان ها مانند یک لایه عایق روی دندان ها عمل کرده و باعث می شود که مقدار حس دمایی دندان ها کاهش یابد. بنابر این حساس تر شدن دندان ها بعد از انجام جرم گیری دندان‌ کاملا طبیعی است ولی در مدت کوتاهی برطرف می شود.

آیا جرم گیری دندان‌ باعث لق شدن دندان ها می شود ؟

یکی دیگر از باور های نادرست در مورد جرم گیری دندان‌ در میان عموم مردن این است که جرم گیری دندان ممکن است که باعث لق شدن دندان های آن ها شود . باید گفت که تجمع جرم روی دندان ها و بی توجهای نسبت به آن ، باعث می شود که مقداری از استخوان نگهدارنده دندان ها تحلیل رود . در واقع دندان ها در حین جرم گیری دندان‌ لق نمی شوند این دندان ها با تحلیل این استخوان ها لق می شوند که بعد از جرم گیری دندان‌ احساس می شود. البته این مشکل در تمام افراد حس نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *