رنگ-کامپوزیت-دندانرنگ کامپوزیت دندان در نتیجه کار دندانپزشکی زیبایی بسیار تاثیر گذار است .ویژگی های ذاتی دندان سبب می شود تا دندانپزشک در انتخاب رنگ کامپوزیت کمی با مشکل مواجه شود .

کامپوزیت ها مواد پلاستیکی همرنگ دندان هستند که در بیشتر حالات از جنس شیشه می باشند . اگر چه این مواد از استحکام پایین تری برخوردار هستند اما به دلیل زیبایی که برای دندان ها ایجاد می کنند ،از آن ها برای اصلاح زیبایی دندان ها استفاده می کنند .

تغییر رنگ در کامپوزیت ها نسبتا شایع و معمول می باشد .اما می توان با کمک مواد با کیفیت احتمال تغییر رنگ در کامپوزیت ها را به حداقل برسانیم .

در صورت تغییر رنگ کامپوزیت دندان می توان با تعویض آن رنگ دندان ها را دوباره به سلیقه خود تغییر دهید.

تنوع در رنگ کامپوزیت ها به امکان اصلاح لبخند در افراد ،کمک زیادی کرده است.

احتمال لک شدن در کامپوزیت ها وجود دارد  مثلاً مصرف قهوه مواد غذایی رنگی می تواند در تغییر رنگ آنها موثر باشد و البته ایجاد تراشیدگی در آنها وجود دارد. اما نگران نباشید تغییرات رنگ با انجام پولیش دندان رفع خواهد شد ،مواد کامپوزیتی دارای انواع مختلفی بوده که میزان رنگ پذیری این مواد متفاوت است. مواد غذایی دارای رنگدانه می توانند باعث تغییر رنگ مواد کامپوزیتی شوند. مواردی از کامپوزیت که جذب آب بیشتری دارد قدرت جذب مواد رنگ دانه بیشتری دارند و تغییر رنگ این کامپوزیت ها بیشتر است.

رزین های کامپوزیت ها بسیار با دوام هستند و استفاده از آنها برای مدت چهار تا هشت سال امکان پذیر است. البته مراقبت و نگهداری منظم و اصولی از دندان ها می تواند در دوام آن تاثیر به سزایی بگذارد.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

در انتخاب رنگ کامپوزیت ها باید تمام جوانب را در نظر بگیرید .یکی از فاکتورهای تاثییر گذار در  انتخاب رنگ، رطوبت بخش دهان می باشد . پس می توان اینطور نتیجه گرفت که با کاهش آب بدن شفافیت مینای دندان کاهش می یابد .در نتیجه آب دهان بسیار تاثیر گذار در رنگ کامپوزیت دندان می باشد .

گاهی پیش می آید که در انتخاب رنگ کامپوزیت به دلیل روشن بودن رنگ دندان‏ و یا فرایند شیمیایی در درون دندان ها و دهان، رنگدانه های درون ساختار دندان از نظر رنگ جلوه ای پیدا می کنند که موجب تشخیص اشتباه می شوند . ‎

باید توجه کرد که اگر انتخاب رنگ کامپوزیت ها چه برای اصلاح طرح لبخند و چه برای موارد دیگر توسط متخصص دندانپزشک زیبایی انجام گیرد تا  امکان بروز خطا را کاهش دهند .

بهترین رنگ کامپوزیت دندان

گاهی ممکن است به دلیل ویژگی های ذاتی دندان ،دندانپزشک در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان دچار اشتباه شود .تفاوت های جزئی در رنگ دندان ها وجود دارد در نتیجه انتخاب رنگ کامپوزیت دندان ممکن است به کار سخت و دشوار تبدیل شود . اگر انتخاب رنگ کامپوزیت دندان به درستی نباشد می تواند سبب شود تا بیمار از نتیجه کار رضایت کافی نداشته باشد . کامپوزیت ها مواد همرنگی در دندان ها می باشند که برای ترمیم دندان های پوسیده بیمار استفاده می شوند و بیشتر در معرض دید عموم می باشند در نتیجه دندانپزشک باید در این انتخاب دقت ویژه ای داشته باشد .

مشکل در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

گاهی ممکن است به دلیل تداخل و رنگ نور ،چشم دچار خطا و اشتباه شود . در نتیجه این امکان نیز وجود دارد که وسایل و ابزار های مدرن دیجیتال نیز دچار اشتباه شوند ،البته امروزه با کمک تکنیک ها و روش های جدید این اشتباهات به حداقل رسیده اند .

به دلیل روشن بودن رنگ دندان‏ها ،رنگ دانه هایی که در ساختار درونی دندان قرار می گیرند ،از جنبه روشننایی دچار جلوه و نمای خاصی می شوند ،همین امر می تواند سبب خطا در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان شود . در نتیجه انتخاب رنگ کامپوزیت دندان های تیره آسان تر از دندان های سفید و روشن می باشد .دندان های طبیعی و سالم دارای رنگ سفید و روشن می باشند و ولیوی بالایی دارند و انتخاب رنگ  در آن ها به مراتب سخت تر می باشد .

روش های مناسب برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

  • با کمک روش های علمی می توانیم این انتخاب را تا جای ممکن آسان کنیم .به طور مثال  کم کردن روشنی دندان ها در هنگام رنگ کامپوزیت دندان ها بهتر است از فیلتر های تیره و یا رنگی ویژه استفاده کنیم .استفاده از فیلتر های می توانند روند انتخاب رنگ کامپوزیت دندان را تا جای ممکن اسان کنند .
  • انتخاب رنگ مواد استفاده شده در کامپوزیت دندان نیز بی تاثیر نمی باشند .شرکت های سازنده این مواد را بنا بر رنگ بندی نمونه دریافتی ویتا انجام می دهند .
  • بهتر است در ناحیه هایی که مینای دندان کوچکتر می باشد از کامپوزیت ها با رنگ های تیره استفاده کرد ،در نواحی از دندان ها که ضخامت بیشتری وود دارد از رنگ های کروم استفاده کرد ،به این دلیل که رنگ دندان ها تحت تاثیر مینای دندان قرار می گیرند

ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان ها

ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان ها به عوامل مختلفی بستگی دارند ،همانطور که گفته شد در این تغییر رنگ ،مصرف مواد غذایی رنگی و قهوه  موثر می باشند .

تغیرر رنگ کامپوزیت دندان ها با کمک پولیش دندان برطرف می گردد،اما اگر نگران دوام آنها هستید باید بدانید که  رزین های کامپوزیت ها بسیار با دوام هستند و استفاده از آنها برای مدت چهار تا هشت سال امکان پذیر است. البته مراقبت و نگهداری منظم و اصولی از دندان ها می تواند در دوام آن تاثیر به سزایی بگذارد.
باید گفت استفاده از روش ونیر کامپوزیت نیز برای افرادی مناسب می باشد که نیاز به بهبود رنگ، ظاهر، اندازه، و ساختار دندان هایشان دارند و به این ترتیب می توانند به کمک دندانپزشکی زیبایی  ظاهر دندان ها را زیباتر کنند. به جزموارد یاد شده  ونیر کامپوزیت را  می توان برای اصلاح تراشیدگی های محدود و ترک خوردگی های ایجاد شده در دندان ها نیز استفاده کنند . ونیر کامپوزیت ها آسیبی به دندان وارد نمی کند واغلب نیاز به تراشیدن دندان ها نمی باشد ومی تواند شدید ترین بهم ریختگی های دندانی را اصلاح نماید .

ترمیم کامپوزیت دندان

همانطور که در مقالات پیشین نیز گفته شد ،مواد کامپوزیتی از رزیتهای آکرلیک و همرنگ دندان ساخته می شود .دوام و ماندگاری کامپوزیت ها نسبت به عوامل مختلف متفاوت می باشد . کامپوزیتها بعلت همرنگ بودن برای دندانهای قدامی بالا و پایین و تامین زیبایی ظاهری کاربرد وسیع دارد .

ترمیم کامپوزیت ها به دو دسته تقسیم می شوند .

ترمیم های غیر مستقیم

در ترمیمهای غیر مستقیم ، در جلسه اول دندان تراش خورده  می شود و از آن قالب گیری می کنند  و مابقی مراحل کار در لابراتوار انجام شده و سپس ترمیم ساخته و آماده شده به دندان چسبانده می شود نظیر ترمیمهای کامپوزیتی غیر مستقیم ، روکشهای سرامیکی ، بریجهای کامپوزیتی و لامینیت دندان  و …. که همه آنها همرنگ دندان ساخته می شوند و در تأمین زیبایی بسیار موثر هستند .

ترمیم گلاس آیونومر

این ترمیم ها نیز همرنگ دندان ها می باشند و بیشتر در پوسیدگی ها و سایش های طول دندان با وسعت کم ،کاربرد دارند .

برای این نوع ترمیم  انواع نوری و غیر نوری نیز وجود دارد .

باندینگ کامپوزیت

این روش یکی از ساده ترین و کم تهاجمی ترین روش های جراحی زیبایی دندان های می باشد .

در این روش دندانپزشک زیبایی از ماده رزینی همرنگ دندان ها به نام کامپوزیت استفاده می کند . باندینگ کامپوزیت به راحتی می تواند لب پریدگی ها و شکستگی های ،پوسیدگی ها و همچنین تغییر رنگ دندان ها را ترمیم کند .

این نوع از کامپوزیت دندان  برخلاف ونیر های سرامیکی تنها در یک جلسه و با کمترین آسیب به دندان انجام می شوند  باندینگ کامپوزیت برای بیمارانی که مشکلات دندانی به نسبت کمتری دارند و نیاز مند هر چه سریعتر ترمیم دندان های خود هستند روشی بسیار مناسب و قابل استفاده می باشد .

باندینگ کامپوزیت بیشتر با اهداف اصلاحاتی برای بیمار انجام می شود . از جمله این اصلاحات همچون ،کاهش حساسیت های دندانی ،اصلاح ظاهر لبخند و.. می باشند .

در دندانپزشکی در سعادت آباد با تکنیک ها و روش های نوین در درمان می توانند ،رنگی طبیعی ،شفاف و بافتی مطابق با دندان های بیمار را ارائه دهند .

باندینگ کامپوزیت یکی از بهترین روش های درمان بریا از بین بردن فواصل بین دندان ،لب پریدگی و همچنین تغییر رنگ دندان ها می باشد .

تاثیر باندینگ کامپوزیت در زیبایی دندان ها

رزین کامپوزیت دندان ها ،از ترکیبات پلاستیک و پودر شیشه برای زیبای سازی ظاهر دندان ها به صورت کاملا طبیعی استفاده می کنند.

این نوع از پرکننده ها با اهداف زیبایی برای برای دندان ها استفاده می شود .

باندینگ کامپوزیت یکی از روش های پرکاربرد برای اصلاح زیبایی های دندان با مشکلات بسیار کوچک است .

می توان گفت باندینگ کامپوزیت های دندانی ،به منظور ترمیم کننده های هم رنگ دندان استفاده می شوند . باندینگ کامپوزیت ها به دندان ها متصل می شوند و از جنبه زیبایی برخوردار هستند.

برندهای کامپوزیت دندان

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، لابراتور و شرکتهای مجهز و معتبر آمریکایی و اروپایی دست به ساختن لمینیت هایی به ضخامت لنز چشمی زده اند (اولترا تین Ultra Thin). همچنین اقدام به ساخت رنگهای خیلی سفید یا بلیچ در سرامیکها و کامپوزیتهایی که در ساختن لمینیت دندان استفاده می شوند، کرده اند.

رنگ کامپوزیت دندانشرکتهای معتبر سازنده کامپوزیت دندان

تعدادی از شرکتهای صاحب اعتبار مانند اووکلار و ویوادنت، کامپوزیتهای خیلی سفید Bleach، Extra Bleach و بلیچ در رنگ بندی Bleach 1 تا Bleach 4  می سازند که پیشتر در بازار موجود نبوده اند. برای ساختن رنگهای خاص سرامیک یا کامپوزیت نوعی تکنولوژی ویژه باید به کار گرفته شود.

قیمت سرامیکها و کامپوزیتهای جدید

سرامیکها و کامپوزیتهای جدید از موردهای قدیمی که با رنگهای معمولی در چارت بندی A1، A2، B1، B2 قرار دارند، قیمت بالاتری دارند.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که هنگام انجام عملهای زیبایی دندان از بهترین مواد و معتبرترین سازنده ها استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از روکشهایی استفاده کنید که توسط لابراتوارهای معتبر ایران یا لابراتوارهای معروف جهان مثل شرکت Denmat در آمریکا و شعبه ی آن در امارات متحده عربی ساخته می شوند که این شرکتها به ارائه ی خدمات ساخت لمینیتهای مخصوص سرامیکی با پایین ترین ضخامت (Ultra Thin) یا لومینیرز (Lumineers) می پردازند. این لمینیتها و لومینیرزها رنگهای خیلی سفید و درخشندگی ویژه و خیره کننده ای دارند که واقعا با برندهای دیگر تفاوت زیادی دارند.

در این مقاله تلاش ما بر این بود که اطلاعات مختصری راجع به رنگ کامپوزیت دندان، برندهای برتر لمینیت های سرامیکی و کامپوزیتی و سازنده های معتبر این محصولات در اختیار شما قرار دهیم تا چنانچه قصد انجام کامپوزیت دندان را دارید تا حدی از جنس و رنگ مواد به کار رفته در درمان دندانهایتان آگاهی داشته باشید.

سؤالات رایج درباره کامپوزیت دندانسؤالات متداول درباره کامپوزیت دندان

آیا رابطه ای بین کامپوزیت ونیر و بوی بد دهان وجود دارد؟

در جواب باید گفت که خیر، اگر فرد تمام مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را انجام بدهد و دندانپزشک برای درمان او از تجربه و تبحر کافی برخوردار باشد، هیچ وقت دچار این مشکل نخواهد شد. تنها در صورتی که کیفیت مواد پایین باشد، مقررات و شرایط انجام کامپوزیت به درستی اجرا نشوند و بین روکش و دندان فاصله باشد ممکن است بوی نامطبوع ایجاد شود که در هنگام بروز این عارضه چاره ای جز تعویض کامپوزیت دندان نیست.

آیا کامپوزیت ونیر را می توان روی دندان روکش شده قرار داد؟

در مواقعی که وضع فعلی روکش دندان مناسب است و هدف ما از کامپوزیت دندان فقط زیبایی و حفظ ظاهر است، مثلاً جهت اصلاح رنگ و همرنگ شدن دندان مورد نظر با سایر دندانهای کامپوزیت شده قصد انجام این کار را داریم، می شود دندان روکش شده را کامپوزیت کرد ولی اگر روکش دندان ایرادی داشته باشد باید ابتدا آن را تعویض کرد و روکش تمام سرامیک به کار برد.

آیا دندان ایمپلنت شده را می توان کامپوزیت ونیر کرد؟

در شرایطی که ایمپلنت دندان در شرایط مساعدی قرار دارد و کامپوزیت را صرفاً به دلیل اصلاح رنگ و همرنگی با بقیه ی دندانهای کامپوزیت شده انجام می دهیم مشکلی وجود ندارد ولی در صورتی که ایمپلنت مشکل داشته باشد امکان کامپوزیت روی آن وجود ندارد و باید اول روکش ایمپلنت را عوض کرد بعد می توان جهت زیباسازی کامپوزیت را روی آن اجرا کرد.

زمان عمل زیبایی بینی بعد یا قبل از کامپوزیت ونیر است؟

اکثر پزشکان زیبایی بر این باورند که ابتدا درمان کامپوزیت ونیر را انجام بدهید تا محل جایگیری لبها به درستی تعیین شوند و جراح زیبایی بینی بتواند در زمینه ی فرم و اندازه ی بینی به نتیجه برسد.

آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری ممنوع است؟

همانطور که می دانید غالباً در دوران بارداری سایر درمانها انجام نمی شوند و درمانهای دندانپزشکی را نیز در صورت امکان به تعویق می اندازند و ترجیح با انجام درمانها پس از اتمام دوران بارداری است ولی اگر بیمار در وضعیت ویژه یا اورژانسی به سر ببرد، درمان انجام می شود. در رابطه با کامپوزیت دندان در بارداری بهترین زمان آن سه ماهه ی دوم است و در واقع توصیه های ما جهت احتیاط است زیرا کامپوزیت ونیر خطر و زیانی  برای مادر و فرزند ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *