لمینت دندان

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت های سرامیکی و ونیر های کامپوزیتی در حال حاضر یکی از شایع ترین درمان هایی هستند که در دندانپزشکی انجام می گیرد تفاوت عمده لمینت و ونیر های کامپوزیتی در این است که ونیر های کامپوزیتی توسط دندانپزشک بروی دندان قرار داده می شوند اصطلاحا چسبانده می شوند  اما لمینت های سرامیکی توسط لابراتوار ساخته می شوند و بعد از آن توسط دندانپزشک بروی دندان قرار داده می شود ، یکی از دغدغه هایی که افراد دارند پوسیدگی دندان بعد از لمینت دندان و کامپوزیت ونیر می باشد  و این سوال همواره مطرح می شود که آیا پوسیدگی دندانی بیشتر در زیر لمینت های سرامیکی بوجود می آید یا ونیر های کامپوزیتی پاسخ به این سوال این است که هیچ تفاوتی وجود ندارد که کدام روش انجام می گیرد در صورتی که اصول درمانی به خوبی رعایت نشود ممکن است بدلیل لمینت کردن دندان یا کامپوزیت ونیر،  دندان پوسیده شود به همین علت است که توصیه می شود برای انجام لمینت دندان حتما کلینیکی انتخاب شود که دندانپزشکان آن  تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد .

روکشی که اصطلاحا نشت داشته باشد  بدلیل اینکه دهان محیط پیچیده ای دارد که شامل بزاق ، میکروب و اسید هم می باشد ممکن است اسید  مواد معدنی که بروی دندان وجود دارد را بر دارد و در نهایت آنزیم هایی که باکتری دارند سطح دندان را تجزیه کنند بدین گونه پوسیدگی اتفاق می افتد پس در حقیقت ونیر های کامپوزیتی یا لمینت های سرامیکی از نظرپوسیدگی با یکدیگر تفاوت عمده ای را ندارند یعنی نمی توان گفت هر فردی که ونیر کامپوزیتی کرد مستعد پوسیدگی است و هر فرد دیگری که لمینیت دندان کرد پس پوسیدگی اتفاق نمی افتد .

ونیر های کامپوزیتی از نظر هزینه ارزان تر از لمینت های سرامیکی هستند در بسیاری از موارد هزینه برای بیمار اهمیت دارد.

بیمار باید این مورد را در نظر بگیرد که پزشک مهارت کافی در انجام لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر را دارد  یا خیر گاهی یک پزشکی است که یک درمانی را انجام می دهد ولی مهارت لازم در  آن روش را ندارد در این صورت ممکن است درمان ناموفق باشد بنابرین مهارت و تجربه دندانپزشک را فرد باید در اولویت قرار دهد و بدلیل اینکه کلینیک یا دندانپزشکی با قیمت پایین لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر انجام می دهد  اقدام به لمینت کردن دندان خود نکند .

مهم ترین نکته ای که باید در نظر گرفت انتخاب دندان پزشک متبحر و با تجربه برای انجا م این کار است در صورتی که دندانپرشک تجربه و تبحر کافی را نداشته باشد ممکن است نتوان نتیجه دلخواه را دریافت کرد عزیزانی که خواهان انجام لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر هستند برای کسب اطلاعات مورد نیاز و  دریافت مشاوره های بیشتر می توانند با  شماره های 88692777تماس حاصل فرمایند کلینیک دندانپزشکی مهراد در کنار سال ها تجربه درخشان با کادری مجرب و با تجربه این اطمینان را برای مراجعین عزیز خود به همراه می آورد که ایدآل ترین نتایج را دریافت نمایید

بنابرین اگر فردی خواهان لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر می باشد اولین گزینه ای که باید در نظر گرفته شود در حقیقت تبحر پزشک است ، پزشک متبحری که کامپوزیت ونیر انجام می دهد بسیار بهتر از پزشکی  است که لمینت سرامیکی انجام می دهد چون لمینت های سرامیکی تکنیک های مختلفی دارد و اگر پزشکی مراحل مختلف که برای چسباندن لمینت سرامیکی لازم است را رعایت نکند نمی توان نتایج دلخواهی را دریافت کرد .

از نظر دوام و ماندگاری لمینیت های سرامیکی ،  ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد .

از دیگر تفاوت های که می توان برای لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر اشاره کرد این است که تراش کمتری برای قرار دادن روکش های کامپوزیت در دندان داده می شود و حتی در برخی از موارد بدون اینکه توسط دندانپزشک تراشی بروی دندان داده شود روکش کامپوزیتی بروی دندان چسبانده می شود این در حالی است که برای قرار دادن لمینت سرامیکی حتما باید دندان تراش داده شود .

مزایای لمینت دندان

یکی از روش های مناسب زیبا سازی دندان ها می باشد که در کمترین زمان مشکلات دندان شما را برطرف می کنید . اگر دندان های شما مشکلات کوچکی داشته باشد دندانپزشک می تواند با یک تا سه جلسه این مشکلات را برطرف نماید .

معایب لمینت دندان

 • امکان دارد که جدا شود : اگر دندانپزشک از چسب بی کیفیت در هنگام لمینت استفاده کرده باشد باعث می شود که تیکه ای  از آن جدا شود . فرد اگر دچار این مشکل شد باید به پزشک مراجعه کند تا لمینت کنده شده را مجدد بر روی دندان بچسباند .
 • قابل بازگشت نمی باشد : به دلیل اینکه در هنگام لیمنت کردن ، سطح دندان را تراش می دهند امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد .
 • نیاز به مراقبت دارد : همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقب دارد و با خوردن قهوه ، کشیدن دخانیات و … رنگش تغییر می کند  و حتما باید از مسواک و نخ دندان استفاده کنند .
 • حساس بودن بعد از لمینت کردن :  تا مدتی بعد از لمینت کردن با حساسیت روبرو می شویم و به مرور زمان این حساسیت از بین می رود .

عوارض لمینت دندان

 • امکان حساسیت در دندان های لمینت شده وجود دارد .
 • قابلیت شکستگی در این دندان ها وجود دارد .
 • به مرور ممکن است رنگ آنها تغییر کند .
 • تغییر رنگ دادن دندان ها .

مزایای کامپوزیت دندان

 • مقاوم بودن در برابر تغییر رنگ یکی از مهم ترین مزایای کامپوزیت دندان به حساب می آید .
 • در کامپوزیت دندان بافت لثه به سادگی میتواند سرامیک را تحمل کند .
 • از نظر ظاهری شبیه به دندان های طبیعی می باشد .

معایب کامپوزیت دندان

به دلیل اینکه در هنگام کامپوزیت دندان سطح دندان ها را تراش می دهند باعث آسیب رساندن به مینای دندان می شود . و هزینه استفاده از آن بالا است و همچنین قابل ترمیم نمی باشد .

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان اگر به خوبی بر روی دندان ها قرار نگیرد باعث رساندن آسیب جدی به دندان ها می شود . و حتما در صورت متورم شدن لثه بعد از کامپوزیت کردن به دندانپزشک مراجعه کنید .

سایر مقالات

انواع لمینت دندان 

قیمت لمینت دندان 

لمینیت سرامیکی

طول عمر کامپوزیت دندان 

رنگ کامپوزیت دندان 

در کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران خدمات زیر ارائه می گردد:

لمینیت

ارتودنسی

ایمپلنت دندان

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

اصلاح طرح لبخند

با تشکر مدیریت سایت

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر می توانید به گالری سایت مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *