لمینیت

لمینیت

لمینیت یکی از درمان های دندانپزشکی زیبایی می باشد .در واقع لمینیت ،یک لایه بسیار نازک سرامیکی و یا کامپوزیتی می باشد که ،بر سطح جلویی دندان ها چسبانده می شود .

کاربر لمینیت بیشتر برای بدرنگی دندان ها ،شکستگی ،ترک خورگی،برطرف کردن فاصله بین دندان ها و یا کجی دندان ها می باشد .

به این نکته باید توجه کرد که لمینیت روکش دندان است ،ولی روکشی نیست که تمام چهار وجه دندان را تحت پوشش خود قرار دهد و بیشترین پوشانندگی آن سطح بیرونی دندان  می باشد .

لمینیت ها با کمترین آسیب به دندان ها بر روی دندان ها توسط دندان پزشک قرار داده می شوند .البته در اکثریت موارد بدون تراش و آسیب به مینای دندان ها انجام می شود . این روش درمان  برای بیمار بسیار کمک کننده می باشد .

در حالت کلی دو نوع لمینیت وجود دارد :

 • لمینیت سرامیکی یا غیر مستقیم
 • لمینیت کامپوزیتی یا مستقیم

لمینیت سرامیکی :یک لایه نازک در حدود2میلیمتر که معمولا از جنس چینی و یا همان سرامیکی می باشد بر روی دندان ها چسبانده می شود . البته پس از تراش دادن مختصر دندان ها و قالب گیری این کار را انجام می دهند .

لمینیت کامپوزیتی

این نوع لمینیت نیاز به قالب گیری و لابراتور ندارد .در این روش درمان مستقیما لمینیت کامپوزیتی ،بر سطح مینای دندان بدون نیاز به کوچکترین تراشی بر روی دندان قرار داده می شود و دندانپزشک با کمک اشعه آن را فیکس می کند .

لمینیت کامپوزیتی به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان نقش بسزایی دارد .

لمینیت کامپوزیتی هیچ گونه آسیبی به مینای دندان نمی رساند ،بلکه به عنوان یک محافظت کننده نیز می باشد و دندان ها زیبایی منحصر به فردی می دهد .

لمینیت کامپوزیتی در موارد زیر کاربرد دارد :

 • اصلاح روابط فکی
 • اصلاح شکستگی در لبه  دندان ها
 • اصلاح دندان های که لبه های مضرس دارند
 • اصلاح بد رنگی دندان ها و روشن کردن آن ها
 • اصلاح بدفرمی و بد شکلی دندان ها

طرز چسباندن لمینیت ها

لمینیت ها بسیار نازک و ظریف هستند و باید با ظرافت خاصی بر روی دندان ها گذاشته شود .

قبل از گذاشتن لایه لمینیت ابتدا دندان ها شسته می شوند و با مواد ضد عفونی کننده تمیز می شوند .

سپس لمینیت ها با دقت و با کمک چسب های مخصوص دندانپزشکی ،بر روی دندان ها قرار می گیرند .

دندانپزشک زیبایی به کمک چسب هاى مخصوص دندانپزشکى یا سمان رزینى ،لمینیت ها را بر روی دندان فیکس می کنند و بعد با استفاده از مواد رنگ دندان و متناسب با اجزای صورت و رنگ پوست آن ها را شکل و رنگ می دهند .

لمینیت

مدت عمر لمینیت ها به چه عواملی بستگی دارد

لمینیت دندان ها در درجه اول به دندانپزشک بستگی دارد ،مثل تشخیص و مواد بکار گرفته شده وهنر و تجربه او در عمر لمینیت بسیار موثر است .

روش بکار گرفته شده برای لمینیت دندان ها با توجه به روش های نوین انجام می شود،در واقع می توان گفت که دندان های شما حداقل تا 10 سال تغییری نمی کنند و بدون هیچ گونه آسیبی باقی می مانند .

مساله دیگری که در عمر وماندگاری لمینیت ها موثر می باشند .نوع لمینیت استفاده شده می باشد . همانطور که گفته شد لمینیت انواع مختلفی دارد ،سرامیکی ،کامپوزیتی و..نوع لمینیت با توجه به تشخیص و پیشنهاد پزشک انتخاب می شود .در نتیجه انتخاب نوع مرغوب لمینیت بسیار مهم است .

نکته بعدی که حائز اهمیت می باشد و یکی از اصلی ترین راه ها برای افزایش طول عمر دندان ها ی لمینیت شده می باشد ،مراقبت از دندان ها و رعایت موارد و اصول بهداشتی توسط شخص می باشد

اگر شما در بهداشت دندان ها کوتاهی کنید و دندان ها را به طور مرتب و زاویه دار مسواک نزنید به مرور زمان دندان های لمینیت شده تغییر رنگ می دهند و زیبایی خود را از دست می دهند .

مورد آخر اینکه در انتخاب دندانپزشک خود دقت داشته باشید زیرا علاوه بر استفاده از مواد درجه یک و دانش پزشکی ،دندانپزشک در این مورد باید از هنر و تجربه بالایی برخوردار باشد .

مزایای لمینیت

 • لمینیت دندان می تواند مزایای بسیاری برای افراد داشته باشد .
 • با کمک لمینیت دندان می توانیم اصلاح طرح لبخند را انجام دهیم .
 • لمینیت دندان می تواند سبب زیبایی و همچنین درخشندگی دندان ها شود .
 • بوی بد دندان برطرف می شود
 • ترتیب دندان ها با کمک لمینیت اصلاح می شود در نتیجه شدیدترین بهم ریختگی ها در دندان ها از بین می رود
 • لمینیت دندان هیچ گونه عوارضی برای بیمار ندارد و سبب آسیب به بافت  دندان اصلی نمی شود .
 • لمینیت دندان باعث فرم دهی به سایر دندان ها نیز می گردد .

ماندگاری لمینیت دندان به چه عواملی بستگی دارد ؟

ماندگاری لمینیت دندان در هر فردی متفاوت است و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد . ماندگاری لمینیت دندان به میزان بسیار زیادی به تجربه و مهارت دندان پزشک زیبایی بستگی دارد. در صورتی که می خواهید ماندگاری لمینیت دندان ها را افزایش دهید ،در انتخاب دندانپزشک و همچنین مواد به کار گرفته دقت بسیاری داشته باشید .

انتخاب نوع لمینیت دندان یکی دیگر از عوامل موثر در ماندگاری و افزایش طول عمر لمینیت ها می باشد . همانطور که گفته شد لمینیت های دندان انواع مختلفی دارند . در نتیجه در انتخاب نوع لمینیت دندان خود به نظر دندانپزشک احترام بگذارید . کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران بهترین روش را با جدیدترین متدها برای بیماران خود انجام می دهند .

مورد دیگری که تاثیر گذار می باشد ،بهداشت دهان و دندان می باشد . رعایت بهداشت دهان و دندان نقش بسزایی در طول عمر لمینیت دندان ها دارد .

لمینیت های دندان به عنوان محافظ

بیشتر افراد تصور دارند که لمینیت های دندان می توانند به عنوان محافظ عمل کنند .آیا این تصوری درست است یا خیر .باید گفت لمینیت های دندان به عنوان محافظ همیشگی برای دندان ها نمی باشند ،تنها می توانند از تخریب و آسیب دندان ها جلوگیری کنند و ظاهری زیبابه دندان ها بدهد . در صورت عدم مراقبت کافی از لمینیت ها ،ممکن است دچار پوسیدگی و آسیب های جدی شوند .

لمینیت

تفاوت لمینیت با لومینیرز

در روش لومینیرز دندان ها برجسته می شوند در نتیجه احتمال آسیب به لثه در این مورد بسیار بالاست .

در روش لمینیت دندان ها تراش داده می شوند در صورتی که در لومینیرز شکل اصلی دندان ها حفظ می شود .

دوام لومینیرز در حدود 20 سال است ،اما طول عمر لمینیت در حدود 10 سال می باشد .

هزینه لومینیرز بالا تر از روش درمان با کمک لمینیت می باشد .
روش لمینیت نسبت به لومینیرز از سرعت عمل پایین تری برخوردار است که جلوگیری از اتلاف وقت بیمار و دندانپزشک زیبایی ترمیمی برای روش لومینیرز ویژگی مثبتی است.

در روش لومینیرز امکان حساسیت به مواد غذایی سرد و گرم وجود دارد .

رنگ لمینیت

یکی از مواردی که در لمینیت باید به آن توجه کرد ،توجه به رنگ لمینیت ها می باشد .رنگ دندان ها در لمینیت بسیار اهمیت دارد و انتخاب این رنگ دندان ها با کمک مشاوره های دندانپزشک انجام می شود .انتخاب رنگ دندان ها در زیبایی و جذابیت  دندان های شما بسیار موثر هستند .

رنگ دندان ها باید مناسب با فرم و رنگ چهره انتخاب شود .مثلا رنگ بسیار سفید و براق برای افرادی که دندان های بزرگ و بلند دارند مناسب نمی باشند . البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که لمینیت های کامپوزیتی کمی رنگ پریدگی دارند و در اولین روزهای درمان ،رنگ آن ها روشن تر از آنچه انتظار دارید در نظر گرفته می شود .

رنگ لمینیت بعد از گذشت دوماه ،نمایان می شود و بعد از این زمان به رنگ طبیعی بر می گردند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت کلینیک مهراد