پروتز متحرک دندان

پروتز متحرک دندان

پروتزهایی که جایگزین دندانهای از دست رفته‌ی فرد می‌شوند از دو گروه ثابت و متحرک تشکیل شده‌اند. پروتز ثابت دندان به وسیله‌ی دندانپزشک روی لثه فیکس می‌شوند، ولی پروتزهای متحرک در دهان بیمار قرار می‌گیرند و بعد از مدتی بیمار می‌تواند آنها را از دهان خارج کند و مجدداً در دهان قرار دهد. به عبارتی در پروتزهای متحرک قانونی در چسباندن آنها به لثه وجود ندارد و بیمار هر زمان اراده کند می‌تواند از آنها استفاده کند یا آنها را کنار بگذارد.

پروتز متحرک دندان

مزایای پروتزهای متحرک

یکی از مزایای پروتزهای متحرک این است که اختیار آنها در دست بیمار است. برای استفاده از این نوع پروتز دندان، نیازی به چسب و تراش دندانهای مجاور نیست. به علاوه این پروتزها مثل دندانهای طبیعی عمل می‌کنند. به آسانی در دهان جایگذاری می‌شوند و موجبات زیبایی دهان و دندان را فراهم می‌آورند. همچنین با آنها می‌توان به خوبی غذا خورد و به درستی صحبت کرد.

انواع پروتزهای متحرک

پروتزهای متحرک از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند:

  • پروتز متحرک آکریلی

پروتزهای متحرک آکریلی از جنس آکریلیک (پلاستیک) هستند و مشابه دندانهای طبیعی می‌باشند. این پروتزها پایه‌ای شبیه لثه دارند که روی آنها دندانهای سفید قرار می‌گیرند. پروتزهای آکریلی انعطاف پذیر نیستند و اگر جسمی سخت با آنها برخورد کند یا از فاصله‌ی زیاد بیفتند، می‌شکنند.

  • پروتز متحرک قابل ارتجاع Felexi

این پروتزها نیز مشابه دندانهای طبیعی هستند و تفاوت آنها با پروتز متحرک آکریلی در قابلیت ارتجاع آنهاست. به عبارتی دیگر این پروتزها با چاق و لاغر شدن بیمار، تغییر اندازه می‌دهند یعنی مطابق با حرکت لثه و انقباض و انبساط آن، کوچک و بزرگ می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود پروتزها بهتر روی لثه جابه‌جا شوند.

  • پروتز متحرک کرم کبالت

پروتزهایی که از آلیاژ کرم کبالت ساخته می‌شوند، ظاهرشان به لثه‌ها و دندانهای طبیعی شباهت دارد. بخش داخلی این پروتزها دارای گیره‌هایی فلزی هستند که به دندانهای کناری وصل می‌شوند. این پروتزها خاصیت ارتجاعی ندارند ولی نسبت به پروتزهای آکریلی دوام بیشتری دارند.

  • پروتزهای نیمه متحرک (اوردنچر)

پروتزهای نیمه متحرک یا اوردنچر Over Denture روی دو پایه‌ دندانی یا چند پایه ایمپلنت دندان قرار می‌گیرند و به نسبت سایر پروتزها آسان‌تر هستند. این پروتزها بخشی به نام اتچمنت دارند که به دندانها یا ایمپلنتها وصل می‌شوند. این عمل باعث ثابت نگهداشتن پروتزها در دهان می‌شود. به علاوه پروتزهای متحرک را می‌توان از دهان بیرون آورد و تمیز کرد. این موضوع نباید فراموش شود که قسمت اتچمنت پروتزهای نیمه متحرک بعد از مدتی کهنه و غیر قابل مصرف می‌شوند و بهتر است تعویض شوند.

در کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران خدمات زیر ارائه می گردد:

لمینیت دندان

ایمپلنت دندان

کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *